Newsy

Drukuj

Nowe schematy podawania tabletek antykoncepcyjnych

Czy podczas przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych krwawienie co miesiąc jest konieczne? Odpowiedź brzmi Nie! W czasie przyjmowania tabletek cykl przemian hormonalnych, które zwykle przygotowują organizm kobiety na zajście w ciążę, jest zablokowany. Zwykłe krwawienie miesiączkowe jest efektem złuszczania się przerosłej błony śluzowej macicy (endometrium)  w chwili gdy nie nastąpi zapłodnienie. W czasie stosowania antykoncepcji hormonalnej wzrost błony macicy jest zahamowany lub jest on minimalny. Dla tego krwawienia miesiączkowe "na tabletkach" są zdecydowanie skąpsze lub zamieniają się tylko w plamienia. Może więc można się obyć bez krwawienia zupełnie? Koncerny farmaceutyczne opracowują nowe schematy. Czy lepsze? Czas pokaże.

21 tabletek zwykłych - 7 dni przerwy - 13 miesiączek w roku

Wszyscy znamy tracyjny sposób przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych: 21 tabletek, 7 dni przerwy, 21 tabletek, 7 dni przerwy...

Jednak na świecie opracowywane i wprowadzane do sprzedaży są tabletki podawane wg innych schematów.

84 tabletki - 7 dni przerwy - 4 miesiączki w ciągu roku!

Czyli 3 miesiące (księżycowe) ciągłego przyjmowania tabletek (codziennie 1) i 7 dni przerwy. Producenci podają, że w pierwszym roku przyjmowania tabletek wg. tego schematu mogą występować plamienia i krawawienia śródcykliczne. Ich łączna długość nie pzekracza ponoć długości plamień i krwawień w czasie stosowania tradycyjnego schematu. Ilość i nasilenie plamień i krwawień śródcyklicznych ma ulegać zmniejszeniu wraz z długością stosowania.

91 tabletek => 84 tabletki zwykłe - 7 tabletek placebo1 - 4 miesiączki w ciągu roku!

Czyli 3 miesiące (księżycowe) ciągłego przyjmowania tabletek (codziennie 1), a następnie przez 7 dni po jednej tabletce placebo1. Producenci podają, że w pierwszym roku przyjmowania tabletek wg. tego schematu mogą występować plamienia i krawawienia śródcykliczne. Ich łączna długość nie pzekracza ponoć długości plamień i krwawień w czasie stosowania tradycyjnego schematu. Ilość i nasilenie plamień i krwawień śródcyklicznych ma ulegać zmniejszeniu wraz z długością stosowania.

91 tabletek => 84 tabletki zwykłe - 7 tabletek niskodawkowych - 4 miesiączki w ciągu roku!

Schemat obejmuje codzienne przyjmowanie przez 84 dni 1 pigułki, która zawiera np 0.03 mg EE (etynyloestradiolu) i 0.15 mg LNG (lewonorgestrelu), a następnie przez 7 dni po jednej pigułce zawierającej 0.01 mg EE.

Codziennie 1 pigułka - brak przerwy - 0 miesiączek w ciągu roku!

Ponieważ pigułki sprzedawane są w opakowaniach po 28 szt. opisuje się też go jako "28 pigułek - 0 przerwy".
Schemat przewiduje codzienne przyjmowanie 1 pigułki. Nie ma przerw, nie ma tabletek o zmniejszonym poziomie hormonów, nie ma tabletek placebo. Codziennie jedna pigułka i nie ma miesiaczki tak długo jak długo przyjmujesz tabletki. Natomiast jest ryzyko wystąpienia plamień i krwawień. Zgodnie z infomacją producenta po opływie 6 miesięcy stosowania ryzyko to znacząco spada.

24 tabletki - 4 tabletki placebo - 13 miesiączek w roku!

Codziennie jedna tabletka zwykła przez 24 dni (np. różowa), a następnie przez 4 dni tabletki z placebo1 (np. białe).

24 tabletki - 4 tabletki z żelazem - 13 miesiączek w roku!

Schemat prawie identyczny do poprzedniego z tym, że zamiast tabletek placebo1 pacjentka otrzymuje tabletki zawierające tylko żelazo.

21 tabletek zwykłych - 2 tabletki placebo1 - 5 tabletek niskodawkowych - 13 miesiączek w roku!

Schemat przewiduje codziennie przez 21 dni jedną zwykłą tabletkę, następnie przez dwa dni tabletki placebo1, a potem przez 5 dni tabletki z niską zawartością np. 0.01mg EE (etynyloestradiol)

1 - placebo (łac. będę się podobał) - substancja bez aktywności farmokologicznej - pusta tabletka.