Newsy

Drukuj

Odchudzająca wkładka do jelita

Przypominający prezerwatywę teflonowy rękaw może ograniczyć wchłanianie substancji pokarmowych, co powinno pomóc w odchudzaniu - informuje "New Scientist". Chirurgiczne operacje żołądka i jelit bywają ostatnią szansą dla bardzo otyłych. Jednak bezpieczniejsza może się okazać nieprzepuszczalna osłona, którą w razie potrzeby można usunąć przez usta.

Tylko w USA ponad 15 milionów osób kwalifikuje się do operacyjnego leczenia otyłości - mają indeks masy ciała powyżej 40 albo powyżej 35 przy komplikacjach takich jak cukrzyca. Operacje są skuteczne, ale ze względu na koszt i istotne ryzyko nie każdego można nim poddać. Dlatego tak ważne jest opracowanie mniej inwazyjnej metody.

EndoBarrier, opracowana przez firmę GI Dynamics z Lexington w stanie Massachusetts to nieprzepuszczalny rękaw, który wyścieła pierwszych 60 centymetrów jelita cienkiego. Urządzenie zamknięte w kapsułce jest wprowadzane przez usta za pomocą endoskopu. Po wprowadzeniu do żołądka z kapsułki uwalnia się mała kulka, pomagająca cewnikowi przeciągnąć poprzez jelito elastyczny rękaw ze śliskiego PTFE. Kuleczka jest odrzucana, a rękaw zostaje unieruchomiony przez zaostrzony element z nitinolu - stopu mającego pamięć kształtu.

Cały proces zabiera mniej niż pół godziny, zaś endoskopowe usunięcie EndoBarrier mniej niż 10 minut.

Miniaturową postać urządzenia wypróbowano z powodzeniem na szczurach, także wstępne eksperymenty z udziałem ludzi przyniosły obniżenie masy ciała i lepszą kontrolę cukrzycy typu II. PMW

PAP - Nauka w Polsce

Podobne tematy